5 praktických tipů, jak vybrat ideální pozemek pro Váš dům

19.04.2018 15:03

Vyberte pro svůj nový domov to nejlepší

Výběrem konkrétní parcely se velmi pravděpodobně uvážete na desítky let k jednomu místu. Toto rozhodnutí může ovlivnit celý zbytek Vašeho života. Již teď rozhodujete o tom, zda budete mít v neděli ráno kam skočit pro hladkou mouku do omáčky.

Pečlivým výběrem správného pozemku ušetříte čas, peníze a vyhnete se i spoustě starostí. Proto na sebe nenechte tlačit nedočkavou rodinu ani makléře a vše si dobře promyslete. Základem je zjistit si o pozemku první poslední. Zatímco dům můžete pozemku přizpůsobit, v opačném případě se chyby napravují o poznání hůře. Přinášíme vám 5 bodů, které je třeba před nákupem pozemku řádně promyslet.

1) Lokalita - Musí Vás chytit za srdce

Až tohle místo uvidíte, musíte cítit, že právě zde chcete žít. Až po tomto impulsu přichází na řadu další otázky. Máte rádi klid, nebo potřebujete cítit tep města? Chcete mít na blízku stanici místní dopravy, nebo jste vášniví řidiči a oceníte spíše kvalitní příjezdovou cestu?

Pokud máte na bydlení specifické požadavky, neslevujte z nich. A nezapomeňte také zjistit, zda pozemek neleží v chráněné oblasti. Místní regulativa by celkem výrazně ovlivnila plány Vašeho domu. A patří-li lokalita do záplavové oblasti, nejen že hrozí záplavy, ale také si připlatíte za pojištění.

Pozemek k prodeji

2) Rozloha  - Aneb na velikosti záleží vždy

Našli jste pozemek ve vynikající lokalitě za perfektní cenu? Důležitá je však i velikost a tvar pozemku, který musí splňovat různá nařízení. Úzké nudle pozemku se hodí pro sad, ne však na rodinný dům.

Dostatečná šířka pozemku je velmi důležitá, protože při stavbě musíte dodržovat 2 m odstupy od hranic pozemku a 3 m od veřejných komunikací.

Udává se, že pozemek pro rodinný dům by měl mít minimálně 400 m2 a šířku 14 m. Velikost pozemku udává i typ domu, který na něm postavíte. Na menší parcely jsou vhodnější patrové domy s malou zastavěnou plochou. Tisícimetrové parcely si mohou troufnout třeba i na velký bungalov.


3) Inženýrské sítě - Vaše bydlení mohou výrazně prodražit

Elektřina, plyn, kanalizace a voda nemusí být vyvedené přímo na hranici pozemku. Je však důležité, aby byly dobře dostupné. Prověřte si tedy, kde se sítě nachází a zda mají dostatečnou kapacitu a můžete se na ně připojit. Počítejte také s tím, že pokud se přípojky na inženýrské sítě nachází daleko od pozemku, stavba se prodraží. Také si zjistěte, jestli je v místě parcely veřejná kanalizace, jinak se nevyhnete septiku a domácí čističce vody.


4) Cesty - Zajistěte si volný přístup k pozemku

Je celkem běžné, že si vyhlídnete nádherný pozemek. Ale nevšimnete si špatného přístupu k němu, nebo že k němu vede soukromá cesta. Obvykle je přístup z veřejné komunikace, ale nikdy nevíte, kdy Vám majitel soukromé cesty začne dělat problémy. Dopředu také promyslete, kde budete mít vjezd na pozemek a zda je prostor dostatečný i pro větší auto.

5) Územní plán - Předejděte nepříjemnému překvapení

Navštivte stavební úřad a nechte si ukázat územní plán. Ten ukáže, pro jaké účely je pozemek vedený. V případě, že by byl zanesený v zemědělském půdním fondu, musíte počítat s jeho vynětím, které bývá nekonečné. Nahlédněte i do budoucích plánů a ověřte si, zda se blízko Vás neplánuje nějaká kontroverzní výstavba.

Územní plán

Zkontrolujte, jestli není pozemek zatížený nějakými břemeny. Stavební úřad by Vám také měl sdělit, jak Vás může ve výstavbě domu omezit. Může to být například dodržení uliční čáry, počtu podlaží, typu střechy, plotu a podobně.


Kde stavět nesmíte:

  • v přibližovacím území letiště
  • chráněném území národního parku
  • ochranném pásmu lesa
  • ochranném pásmu vysokého napětí


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑