Vychutnejte si teplo rodinného krbu z pohodlí svého domova

09.01.2020 13:57

Nejen v hluboké historii byl oheň součástí každého obydlí. Poskytoval nejenom teplo, ale ryze základní potřebu přípravy jídla. Stal se tak doslova symbolem života. Krby nebo krbová kamna tak můžete dodnes spatřit při prohlídkách starých domů či chalup.

Přestože těmto dobám již dávno odzvonilo, je oheň stále prvkem, vzbuzující v nás pocity pohody, bezpečí a útulnosti. A zároveň poskytuje jedinečnou atmosféru. Proto se krby a krbová kamna čím dál tím více stávají součástí moderních domů.

Jaký krb bude dřevostavbě slušet?

KrbV americkém prostředí se těší velkému zájmu krby s otevřeným ohništěm, které byste v českých kotlinách našli jen stěží. Sice je na ně opravdu krásný pohled, ale teplem Vás přespříliš neobdaří.

Navíc jsou náročné na spotřebu dřeva a zároveň představují poměrně vysoké riziko požáru, proto je do domu nedoporučujeme.

Chcete-li si užít nejenom jedinečnou atmosféru a zároveň vytopit celý dům, vyberte si krbové vložky a krbová kamna. Jsou účinné a v kombinaci s dalšími systémy, jako jsou například teplovodní nebo vzduchové rozvody, dokáží vytopit celý dům.

Tato volba je pro Vás ta pravá, pokud jste romantik, toužící po klidných večerech u praskajícího ohně. I pokud jste ryzí pragmatik, kterého zajímají náklady na vytápění.

 

Krbová kamna nebo krbovou vložku?

Nevíte, jaký typ zvolit? Vždy vybírejte podle svých preferencí, technické náročnosti a v neposlední řadě je důležitá také designová stránka, neboť se jedná o velmi výrazný prvek, který bude Vašemu interiéru dominovat. Velkou výhodou je také to, že obě varianty můžete napojit na další systémy, které zajistí efektivnější vytápění celého domu.

  • Stejně jako klasický otevřený krb vypadá i krbová vložka, oheň je akorát schovaný za sklem. A to je mnohem bezpečnější variantou. Pořízení krbové vložky vyžaduje však tzv. obestavbu. Ta může být z cihel či porobetonu. Celkovou obestavbu vložky výrazně zjednoduší, pokud si pořídíte celou stavebnici.
  • Krbová kamna naopak nevyžadují téměř žádné stavební práce. Také jsou přívětivější, co se týče prostorové náročnosti, neboť nezaberou tolik místa jako krbové vložky. Lákavou výhodou je také to, že skoro z celého povrchu kamen sálá teplo příjemně ohřívající vzduch.

Krby a krbová kamna jsou velmi výrazným prvkem domu, které mohou vnést do Vašeho interiéru originální design, který zaujme nejednu návštěvu. V tomto případě pak zvolte krbové vložky, umožňující obestavbu v nejrůznějších stylech.

Využijte krb jako zdroj vytápění

Krb nebo krbová vložka se hodí jako sekundární vytápění. V domě byste vždy ještě měli mít určitě také klasické topení na elektřinu, plyn nebo tepelné čerpadlo. Chcete-li, aby krb sloužil především k vytápění, a nejenom na okrasu, pak se zaměřte na jeho výkon. Ten vždy nechte propočítat zkušeným topenářem. Tak nedojde k tomu, že pořídíte až přespříliš výkonný krb, se kterým budete zbytečně přetápět a spalovat příliš dřeva.

Krb Krb

Krb

Splňte si svůj sen a prožívejte jedinečnou atmosféru každý den

Ať už zvolíte krb nebo krbovou vložku. Obě dvě varianty Vám přinesou potěšení a povýší styl Vašeho domova. Stále Vás trápí otázky, týkající se instalace a užívání? Pokud Vás zajímá, jak tyto prvky v domácnosti fungují, pak si přečtěte rozhovor s majiteli, kteří topí krbem například v domě KUBIS 631 či v atypické dřevostavbě.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑