První mrazíky přicházejí. A jak se v zimě chová dřevostavba bez fasády a s fasádou?

08.11.2019 10:29

Právě přichází jedno z nejnáročnějších období. Zimní počasí totiž působí na konstrukci dřevostavby, a tak ovlivňuje i její chování.

Obvodová stěna je vystavena těm nejnáročnějším podmínkám - prudkým vichrům, sněhu, ledovému dešti či vlhkosti. Naopak v parném létě musí snést štiplavý suchý vzduch a čelit ostrým slunečním paprskům, které bez milosti útočí na fasádu domu. A předtím je nutno konstrukci domu uchránit. A to je nejdůležitějším úkolem právě fasády.

Jak ovlivňuje fasáda bydlení?

Dům LARGO 122Fasáda nechrání jenom konstrukci domu, ale ovlivňuje i mikroklima v domě. Jejím úkolem je nepropustit venkovní chlad a zároveň nenechávat unikat teplo domova, které nás přece jenom něco stojí. Tak udržuje ideální pokojovou teplotu.

Vnitřní dřevěnou konstrukci musí také chránit před ničivým deštěm a vlhkostí. A jak poznáte, že fasáda není ve své nejlepší formě? Tím, že vznikne tepelná nepohoda, dům nedokáže udržet teplo a Vás překvapí vysoké účty za vytápění.

Bydlení v dřevostavbě bez fasády rozhodně nedoporučujeme. Provoz domu by Vás tak nejen vyšel draze, ale především by byla ohrožena konstrukce domu.

Víte, že během dne mohou na fasádě dosáhnou rozdíly teplot až 50 °C? To je typické pro jarní a podzimní období. Neboť v noci a brzkých ranních hodinách mrzne, ale přes den stále intenzivně působí slunce. Fasáda se zateplením se tak stává ochranným štítem, který nenechá proniknout žádné nástrahy počasí do konstrukce dřevostavby. A tím je tak chráněna.

V RD Rýmařov vyrábíme domy s fasádou

Schéma stěnyU nás se tak nestane, že se nastěhujete do domu bez fasády. Prefabrikované panely Vám přivezeme již se zateplením.

A z čeho se obvodové stěny skládají? Ty jsou tvořeny dřevěným rámem, který je vyplněný minerální vatou o síle 120 mm (4). Tento rám je zaklopený sádrovláknitými deskami fermacell (1,5). Další vrstva, parozábrana (3), chrání stěnu před vlhkostí. V případě termofasády (6) pak máme na mysli zateplení polystyrenem a finální venkovní omítku. Jeden z posledních kroků je pak samotné natažení fasády, které se provádí až přímo na místě stavby.

Když má fasáda na dřevostavbě nezastupitelné místo

Fasáda hraje v případě dřevostaveb velmi důležitou roli. Je jednou z hlavních součástí domu. Tím, že chrání konstrukci domu, je výrazně prodloužena jeho životnost. Proto je jeden z nejdůležitějších kroků její kvalitní provedení.

Fasáda by v sobě měla ideálně spojovat funkčnost, ale také estetičnost. Nejen, že musí dokonale plnit svůj účel, ale musí také dobře vypadat. A to v horizontu několika let. A do jakého barevného kabátu dům vyladíte, to už je pouze na Vás.

Dům DIMENZE 96 Dům SOLO 105 Dům NOVA 77
Dům DIMENZE 96 Dům SOLO 105 Dům NOVA 77


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑