Pasivní domy na klíč Uvažujete o tom, že si necháte postavit pasivní dům na klíč? A už jste si položili otázku, zda se vám to vyplatí?

15.01.2013 13:39

Pasivní domy a jejich rodokmen

Pasivní dům a jejich rodokmen

Pasivní dům je definován tak nízkou potřebou tepla na vytápění, že nepotřebujete žádný z běžných, zpravidla neekologických systémů vytápění. Je konstruován tak, aby přísun energie od slunce, lidí a elektrických spotřebičů po většinu roku bez problémů poskytl dostatek tepla pro celý dům. V rámci české legislativy určuje hranici mezi pasivními a ostatními domy hodnota měrné potřeby tepla na vytápění do 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy za rok.

Avšak i domy, které tuto mez překročí, mohou být z hlediska energetické úspory velmi zajímavé. Je v nich sice třeba použít některý ze standardních způsobů vytápění, nicméně pokud jsou dobře navrženy, spotřeba „nezelené“ energie se pohybuje na velmi nízké úrovni. Tyto domy se nazývají nízkoenergetické a v České republice jsou vymezeny rozpětím od 15 kWh do 50 kWh/(m2a) měrné potřeby tepla na vytápění.

V zahraničí se dále můžeme setkat i s označením nulový dům. Rozumí se jím dům s nulovou potřebou energie a za mezní hodnotu se považuje měrná potřeba teplna na vytápění menší než 5 kWh/(m2a). Posledním technologickým výkřikem jsou pak tzv. domy s přebytkem tepla, které nejenže nepotřebují žádnou energii z vnějšku, ale samy ji ještě dodávají do rozvodné sítě.

Pro který z těchto typů energeticky úsporného bydlení se ale rozhodnout?

Návratnost investice do pasivních domů

Reklamní sdělení lákající lidi k investici do pasivních domů na klíč většinou zdůrazňují brzkou návratnost vynaložených prostředků. Ano, pasivní domy jsou o něco dražší, připouštějí, ale do deseti let se vám peníze vrátí a pak už vám bude pasivní dům jen a jen vydělávat – vaše účty za elektřinu a teplo totiž redukuje na minimum! Tato představa je sice velmi lákavá, avšak nikoli příliš realistická. V některých velmi specifických případech se snad investice do pasivního bydlení skutečně vrátí za deset let. Obecně to však neplatí a počítejte spíše s dobou až třikrát delší. Záleží samozřejmě na řadě faktorů: Jak kvalitní stavba bude, jak důsledně budete dodržovat zásady bydlení v pasivním domě (to totiž není jen tak!) V neposlední řadě návratnost investice ovlivní také forma financování, pro kterou se rozhodnete. Úvěry na bydlení, jakkoli jsou v současnosti výhodné, cenu vždy ještě navýší o úroky a pasivní dům se vám tak ještě víc prodraží.

Nebuďte pasivní za každou cenu. Stačí být energeticky efektivní!

Energeticky aktivníV tomto článku jsme rozhodně nechtěli za každou cenu brojit proti pasivním domům. Pokud máte dostatek finančních prostředků, toužíte tak trochu experimentovat a navíc vám není lhostejný osud naší modré planety, pak vám pasivní bydlení vřele doporučujeme! Ale vnímat pasivní stavby jen jako cestu k optimalizaci rodinného rozpočtu určitě není správné.

Hraje-li pro vás při stavbě domu zásadní roli otázka financí, pak spíš než pasivní hledejte energeticky efektivní stavby. Tedy takové, které nejenže sníží vaše výdaje za energie, ale jejichž výstavba bude navíc cenově srovnatelná s konvenčními stavbami.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑