Jaké garážové stání zvolit ke dřevostavbě?

18.08.2018 08:53

Jak řešit garáž u dřevostavbyPokud máte svého miláčka na čtyřech kolech, rozhodně by Vám u dřevostavby nemělo chybět místo, kde ho zabydlíte. Jestli mu postavíte nad kapotou pergolu, anebo ho raději ustájíte v garáži, si musíte dobře promyslet. O umístění svého auta přemýšlejte již při tvorbě projektu domu.

Můžete stát před rozhodnutím, zda pořídit garáž jako součást domu, nebo jako samostatně stojící prvek. Někomu jako stání pro auto perfektně vyhovuje pergola. Ať se rozhodnete jakkoliv, Váš mazel Vám bude vděčný. Podíváme se na výhody a nevýhody jednotlivých typů.

Garáž – bezpečná pro auto, pohodlná pro Vás

Garáž auto lépe ochrání a zabezpečí. Když je navíc vybavena skutečně kvalitními garážovými vraty, můžete být naprosto v klidu. Při výběru vrat se zaměřte kromě bezpečnosti také na termoizolační vlastnosti, materiál či barevné provedení, které bude k domu ladit. Skvělou variantou jsou vrata na dálkové ovládání, kdy nebudete muset vystupovat z auta a garáž pohodlně otevřete a zavřete pouhým stisknutím tlačítka.

Do větší garáže pohodlně uskladníte kromě svého miláčka také kola, nářadí nebo třeba sekačku. Rozhodně ale nedoporučujeme to s tím přehánět, hlavně neuskladňujte v garáži nic, co by hrozilo vznikem požáru anebo výbuchem.

Typové dřevostavby

s garáží v ceně:

s garážovým stáním v ceně:

Garážové stání u dřevostavby

Garáž můžete propojit dveřmi s domem. Nemusíte tedy z garáže vůbec vylézat ven a můžete jít rovnou do domu. To oceníte zejména v zimě, když je venku plískavice a Vy tak vstoupíte do domu čistou a suchou nohou. Pokud se rozhodnete pro vytápěnou garáž, v zimě oceníte, když nebudete muset každý den škrabat skla od námrazy a nastupovat do ledového auta.

Pergola – designový prvek s nižšími náklady

Pergola je jako stání pro Váš auťák ideálním řešením, pokud se Vám nechce do garáže investovat. Její cena v porovnání s garáží může být podstatně nižší, navíc oceníte vysokou rychlost výstavby. Pergola může stát přímo u domu nebo samostatně, ale měla by být designově v podobném provedení jako dřevostavba, aby s ní perfektně ladila.

Pergola ochrání auto před přímým sluníčkem, a částečně také před prudkým deštěm, sněhovými vánicemi a větrem. Ačkoliv v zimě občas nejspíš budete muset škrabat skla, v pergole alespoň není auto vystaveno prudkým změnám teplot. Díky tomu v zimním období nedochází v autě ke kondenzaci vodních par a nezamlžují se Vám příliš okna.

Nevýhodou pergoly nebo přístřešku na rozdíl od klasické garáže je nižší bezpečnost. Také do přístřešku neuskladníte další věci, jako třeba kola nebo nářadí. Pokud ale potřebujete prostor pro uskladnění, můžete si na zahradě vybudovat menší sklad nářadí, nebo ho rovnou s pergolou propojit.

Stavební povolení pro stavbu?

Ať už se rozhodnete pro garáž nebo pergolu, vždy se raději předem domluvte se sousedem, zda mu stavba nebude vadit. Také si na příslušném stavebním úřadě ověřte, jestli nepotřebujete stavební povolení nebo ohlášení stavby. Stavební povolení se Vás nejspíš týkat nebude, ale jistota je jistota. Povolení je nutné pro stavby s výškou nad 5 m a se zastavěnou plochou více než 25 m2. Stavba zároveň nesmí stát méně než 2 m od hranic pozemku.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑