Bydlí za 750 měsíčně. Pořiďte si i Vy úspornou dřevostavbu na Zlínsku

20.10.2017 09:26

Atypická dřevostavba na úpatí JeseníkuPan David s rodinou bydlí v atypické dřevostavbě, kterou si sám navrhl. Dům projektoval tak, aby perfektně seděl na pozemku, a to i z hlediska orientace ke světovým stranám. Dům jsme jim postavili v listopadu 2012 za pouhý měsíc. Jeho zastavěná plocha je 74,5 m2 a náleží k němu ještě garáž. Podlahová plocha domu je pak necelých 120 m2. Nyní bydlí v dřevostavbě 3 a na nedostatek místa si rozhodně nestěžují.

Výdaje za provoz domu

Hned na úvod Vám prozradíme, že dům pana Davida stojí na úpatí Jeseníků 700 m n.m., což značně ovlivňuje provoz domu. „Topíme 10 měsíců v roce. Přesto jsou naše měsíční výdaje za energie 750 Kč, a to se nijak neomezujeme,“ říká David. Jak mají řešené vytápění a ohřev užitkové vody? Topení v domě je kombinované - elektrokotel je propojený s akumulační nádrží, solárními panely a krbem s výměníkem. Místnosti vytápí radiátory. Téměř celý dům vytápějí krbem. Když se jim ale nebude chtít shánět dřevo, mohou se spolehnout na elektrokotel. Tepelné ztráty domu jsou minimální, nemusí se tedy obávat vytápění elektřinou.

Teplou užitkovou vodu ohřívají přes léto solární panely a v chladném období stačí zatopit v krbu a vodu ohřeje horní spirála v nádrži během 30 minut. Když nesvítí slunce ani se netopí, vodu ohřívá klasická elektrická spirála. Je vidět, že pan David využívá krb na všech frontách. Odměnou jsou nízké náklady na provoz domu. Sám ale přiznává, že toto řešení má i malou nevýhodu, a tou je kolísající teplota v domě. „Pokud je tepla v krbu přebytek, tak je zapotřebí teplo někam pustit. Já přebytečné teplo směřuji do koupelen a na chodbu. Normálně se snažíme mít v domě teplotu do 24 stupňů, v ložnici pak méně. Výjimkou jsou koupelny, tam máme cca 26 stupňů.

Terasa na jižní straně domu Ústřední pokoj celého domu V domě topí 10 měsíců v roce

Co vzkazuje pan David budoucím majitelům dřevostaveb?

Dřevostavbu doporučuji všem, kteří pořád váhají mezi koupí starého domu a koupí nového domu. Teď bydlím v novém, do kterého jsem se stěhoval během měsíce. Sice mám hypotéku na dlouhou dobu, ale platím srovnatelné peníze, jako kdybych byl v pronájmu někde ve městě. Kdežto při koupi starého domu musíte počítat s neustálými opravami a může se stát, že během pár let se dostanete na částku srovnatelnou s novým domem od RD Rýmařov.“ Snad Vám bude příběh Davida a jeho rodiny dobrou inspirací. Ve Zlínském kraji máme hned 2 vzorové domy. Bungalov LARGO 98 v Lutonině u Vizovic a KUBIS 631 v Holešově-Dobroticích. Domluvte si prohlídku domu a prohlédněte si rýmařovské dřevostavby na vlastní oči.© 2019, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑